ابن سینا, ادویه جات, دمنوش های تخصصی, شیمی درمانی یا گیاه درمانی, طب سینا, کبد چرب, گیاهان دارویی

بایدها و نبایدها با چای ترش

بایدها و نبایدها با چای ترش

تداخل چای ترش با قرص استامینوفن

تداخل چای ترش با داروهای شیمیایی

آنچه در مورد چای هیبیسکوس یا چای ترش باید بدانید

  • بررسی اجمالی
  • فواید
  • تغذیه
  • انواع
  • اثرات جانبی
چای هیبیسکوس دارای مزایای بسیاری برای سلامتی از جمله کاهش فشار خون و کلسترول، تسکین گلودرد و کمک به مدیریت وزن است.بسیاری از مردم با گل های زیبای گیاه هیبیسکوس (Hibiscus Sabdariffa) آشنایی دارند. منشاء آن در شمال آفریقا و آسیای جنوب شرقی است اما اکنون در بسیاری از آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند. مردم در سراسر جهان از قسمت های مختلف این گیاه به عنوان غذا و دارو استفاده می کنند.چای هیبیسکوس که از قسمت های خشک شده گیاه هیبیسکوس تهیه می شود به رنگ قرمز تیره است. طعمی شیرین و ترش شبیه کرن بری دارد و ممکن است به صورت گرم یا سرد مصرف شود.این مقاله به بررسی فواید و خطرات بالقوه سلامتی نوشیدن چای ترش می پردازد.
بررسی اجمالی
چای هیبیسکوس از شمال آفریقا و آسیای جنوب شرقی سرچشمه می گیرد و ممکن است به صورت گرم یا سرد سرو شود. چای ترش در ایران در سیستان و بلوچستان کاشت و برداشت می شود.بخشی از گیاه چای ترش که از گل محافظت و حمایت می کند، کاسه گل نام دارد. از کالیس های خشک شده برای تهیه چای ترش استفاده می شود.چای هیبیسکوس به عنوان یک چای گیاهی طبقه بندی می شود. چای گیاهی از انواع گیاهان، گیاهان و ادویه ها تهیه می شود. در بسیاری از کشورها، چای گیاهی را نمی توان «چای» نامید، زیرا از گیاه چای، کاملیا سیننسیس، به دست نمی آید. اگرچه به اندازه چای سیاه و سبز محبوب نیست، فروش چای گیاهی همچنان در حال افزایش است، تا حدی به دلیل مزایای بالقوه سلامتی آنها.
فواید
از لحاظ تاریخی، چای هیبیسکوس در کشورهای آفریقایی برای کاهش دمای بدن، درمان بیماری های قلبی و تسکین گلودرد استفاده می شده است. در ایران از چای هیبیسکوس برای درمان فشار خون استفاده می شود.مطالعات اخیر به نقش احتمالی هیبیسکوس در درمان فشار خون بالا و کلسترول بالا پرداخته اند.
فشار خون بالا
یک مطالعه در سال 2010 که در مجله تغذیه منتشر شد نشان داد که مصرف چای هیبیسکوس فشار خون را در افرادی که در معرض خطر فشار خون بالا هستند و افرادی که فشار خون خفیف بالایی دارند کاهش می دهد.شرکت کنندگان در مطالعه روزانه سه وعده 8 اونس چای هیبیسکوس یا یک نوشیدنی دارونما را به مدت 6 هفته مصرف کردند. افرادی که چای هیبیسکوس مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که نوشیدنی دارونما مصرف کردند، کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک خود مشاهده کردند.یک متاآنالیز مطالعات منتشر شده در سال 2015 نشان داد که نوشیدن چای هیبیسکوس به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش می دهد. مطالعات بیشتری برای تایید نتایج مورد نیاز است.
کلسترول
تحقیقات منتشر شده در سال 2011 نتایج مصرف هیبیسکوس را در مقابل چای سیاه بر روی سطح کلسترول مقایسه کرد.90 نفر مبتلا به فشار خون بالا دو بار در روز به مدت 15 روز یا هبیسکوس یا چای سیاه مصرف کردند.پس از 30 روز، هیچ یک از گروه ها تغییرات معنی داری در سطح LDL یا کلسترول “بد” خود نداشتند. با این حال، هر دو گروه افزایش قابل توجهی در سطح کلسترول تام و HDL یا کلسترول “خوب” داشتند.با این حال، مطالعات دیگر نتایج متفاوتی را نشان داده اند. یک بررسی منبع معتبر منتشر شده در سال 2013 نشان داد که نوشیدن چای هیبیسکوس به میزان قابل توجهی سطح کلسترول را کاهش نمی دهد.مطالعات دیگر، از جمله مروری بر منبع معتبر در سال 2014 از تعدادی کارآزمایی بالینی، نشان داد که مصرف چای یا عصاره هیبیسکوس باعث افزایش کلسترول خوب و کاهش سطح کلسترول بد و تری گلیسیرید می شود.
کاهش وزن
برخی از مطالعات اثرات مثبتی را هنگام بررسی اثرات هیبیسکوس متمرکز بر مدیریت وزن بدن نشان داده‌اند.یک گزارش منبع معتبر نشان داد که هیبیسکوس منجر به کاهش شاخص توده بدنی (BMI)، وزن بدن، چربی بدن و نسبت لگن به کمر می شود.یک مطالعه قدیمی نشان داد که عصاره هیبیسکوس منجر به کاهش کلسترول و تری گلیسیرید در جمعیت مکزیکی شده است. این می تواند منجر به کاهش خطر چاقی شود.
تغذیه
چای هیبیسکوس به طور طبیعی کالری و بدون کافئین ممکن است با شکر یا عسل به عنوان شیرین کننده سرو شود.
چای هیبیسکوس به طور طبیعی کالری و کافئین ندارد. می توان آن را گرم یا سرد سرو کرد.
از آنجایی که چای هیبیسکوس به طور طبیعی ترش است، شکر یا عسل اغلب به عنوان یک شیرین کننده اضافه می شود و کالری و کربوهیدرات اضافه می کند.اعتقاد بر این است که مزایای سلامت قلب مرتبط با چای هیبیسکوس به دلیل ترکیباتی به نام آنتوسیانین است، همان مواد شیمیایی طبیعی که به توت ها رنگ می دهد.

تداخل دارویی

یک بررسی در سال 2013 از مطالعات منبع معتبر گزارش داد که دوزهای بسیار بالای عصاره هیبیسکوس می تواند به طور بالقوه باعث آسیب کبدی شود. همان بررسی گزارش داد که عصاره هیبیسکوس با هیدروکلروتیازید (یک دیورتیک) با استامینوفن در انسان تداخل دارد.

افرادی که دمنوش های گیاهی می نوشند باید به پزشکان خود اطلاع دهند، زیرا برخی از گیاهان پتانسیل تداخل با داروها را دارند.طبق منابع دیگر، مصرف هیبیسکوس برای افرادی که کلروکین، دارویی برای مالاریا مصرف می کنند، بی خطر نیست. چای ترش ممکن است میزان عملکرد دارو در بدن را کاهش دهد.افراد مبتلا به دیابت یا داروهای فشار خون بالا باید هنگام مصرف هیبیسکوس سطح قند خون و فشار خون خود را کنترل کنند. زیرا ممکن است سطح قند خون یا فشار خون را کاهش دهد.زنان باردار یا شیرده نباید چای هیبیسکوس بنوشند.به طور کلی نوشیدن چای هیبیسکوس در حد اعتدال بی خطر است. با این حال، سایر محصولات حاوی هیبیسکوس تحت نظارت نیستند و ممکن است حاوی آنچه آنها ادعا می کنند یا نداشته باشند.

 

tebe30na
info@tebe30na.ir
https://www.instagram.com/tebe30na

دیدگاهتان را بنویسید