ابن سینا, ادویه جات, دمنوش های تخصصی, طب سینا, کبد چرب, گیاهان دارویی

سم به عنوان دارو

سم به عنوان دارو

قدرت سم: سم به عنوان دارو
کلمه سم ممکن است افکار قتل و ضرب وشتم را برانگیزد، اما برای قرن ها شفا دهندگان و دانشمندان از قدرت سموم طبیعی، سموم و زهر استفاده کرده اند.
درخت سرخدار، تاکسوس، ارتباط افسانه ای با مرگ دارد. دانه ها، برگ ها و پوست آن برای انسان بسیار سمی است. با این حال، در دهه های اخیر، این جنس گیاهی با عمر طولانی شهرت متفاوتی به دست آورده است: به عنوان یک حافظ بالقوه حیات.
در دهه 1960، محققانی که برای موسسه ملی سرطان ایالات متحده کار می کردند، کشف کردند که پوست درخت سرخدار اقیانوس آرام، حاوی یک ماده سمی است که می تواند در سطح سلولی برای مهار پیشرفت برخی سرطان ها مهار شود. یک ترکیب مشتق شده به نام پاکلیتاکسل که در آزمایشگاه تولید شده و از اواخر دهه 1990 به صورت تجاری در دسترس است، در درمان سرطان های سینه، ریه و سایر سرطان ها و همچنین سارکوم کاپوزی مرتبط با ایدز موثر است. همچنین برای جلوگیری از باریک شدن مجدد عروق کرونر در گیرندگان استنت مفید است.
در دهه 1960، محققانی که برای موسسه ملی سرطان ایالات متحده کار می کردند، کشف کردند که پوست درخت سرخدار اقیانوس آرام، حاوی یک ماده سمی است که می تواند در سطح سلولی برای مهار پیشرفت برخی سرطان ها استفاده شود.
یک ترکیب مشتق شده به نام پاکلیتاکسل که در آزمایشگاه تولید شده و از اواخر دهه 1990 به صورت تجاری در دسترس است، در درمان سرطان های سینه، ریه و سایر سرطان ها و ایدز موثر است.
اما تکنیک‌های علمی مدرن به محققان این امکان را داده است که مکانیسم‌های زیربنایی را که توسط آن سموم گیاهی و سم‌های حیوانی به فرآیندهای متابولیک طبیعی حمله می‌کنند و سپس از آن‌ها بهره می برند. به عنوان مثال، برخی از سموم عصبی مانع از انتشار پیام رسان های شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی می شوند. برخی از دریافت پیام های انتقال دهنده عصبی را متوقف می کنند. برخی سیگنال های نادرست ارسال می کنند. و برخی دیگر با باز کردن کانال هایی در دیواره سلولی فعالیت سلول های عصبی را مختل می کنند. اگر عضلات قلب یا ریه ها نتوانند سیگنال مناسب را برای عملکرد دریافت کنند، نتایج کشنده است. اما اعمال همین اثر در دوزهای غیر کشنده می تواند از لرزش یا ثبت درد جلوگیری کند.

tebe30na
info@tebe30na.ir
https://www.instagram.com/tebe30na

دیدگاهتان را بنویسید